تغذیه

فواید مصرف روزانه غلات صبحانه برای زنان باردار

در دوران بارداری نیاز به موادغذایی مختلف افزایش می­یابد. علاوه بر این، موادغذایی که مادر باردار استفاده می کند، باید برای مادر و جنین، سالم و مغذی باشد.

تنظیم برنامه و رژیم غذایی دوران بارداری، برای مادران بسیار مهم و استرس ­زاست؛ زیرا برخی از موادغذایی در این دوران نباید استفاده شود.

یکی از مواردی که در تغذیه مادران باردار بسیار پیشنهاد شده، استفاده از غلات صبحانه است. حال باید دانست که چه نوع غلاتی را باید استفاده کرد؟

یک قانون ساده در دوران بارداری وجود دارد و آن این است که زنان باردار باید موادی را مصرف کنند که مواد مغذی لازم را به بدن آن­ها برساند. غلات صبحانه باید ویژگی­های زیر را دارا باشند:

  • باید غنی از فیبر باشد. در دوران بارداری بهتر است مصرف غذاهای دارای فیبر را افزایش داد. مصرف فیبر به جلوگیری از بروز یبوست که یکی از مشکلات شایع دوران بارداری است، کمک می­کند. اگر یبوست درمان نشود می‌تواند منجر به بروز هموروئید شود. نکته مهم دیگری که وجود دارد این است که فیبر از پره اکلامپسی یا فشارخون بالای دوران بارداری (که می­تواند بسیار خطرناک باشد) نیز جلوگیری می‌کند.
  • مصرف اسیدفولیک نیز در این دوره از اهمیت بالایی برخوردار است. پس غلات شما باید اسیدفولیک زیادی داشته باشند.
  • باید به اندازه‌ای کربوهیدرات داشته باشند که انرژی مورد نیاز بدن را تامین کنند.
  • غلاتی که می‌خورید باید غنی از ویتامین و مواد معدنی باشند که برای دوران بارداری ضروری هستند.
  • قند موجود در این غلات باید بسیار کم باشد. قند زیاد برای سلامت مادر و جنین مضر است.

فواید مصرف غلات صبحانه برای زنان باردار

  • استفاده از غلات صبحانه راهکار بسیار خوبی برای مصرف شیر در رژیم غذایی است. از آنجایی که بسیاری از زنان شیر نمی‌خورند، استفاده از غلات صبحانه، می‌تواند به آن­ها کمک کند تا به صورت منظم شیر مصرف کنند.
  • غلاتی کامل، فیبر، ویتامین و موادمعدنی زیادی دارند؛ در نتیجه با مصرف این غلات، به صورت روزانه این مواد را دریافت می‌کنید.
  • غلات صبحانه را هر زمانی می‌توان مصرف کرد. از آنجایی که زنان باردار به تغییر حالت‌های متعدد دچار می­شوند (به دلیل تغییرات هورمونی)، ممکن است که به صورت ناگهانی گرسنه بشوند. مصرف غلات می­تواند راه حل خوبی برای مقابله با این پیشامد باشد.

کلمات کلیدی: غلات صبحانه، غلات، صبحانه، بارداری، دوران بارداری، فیبر، رژیم غذایی

منابع

https://www.cbsnews.com/

https://www.momjunction.com/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.