تغذیه

فواید مصرف روزانه قاووت برای زنان باردار

در دوران بارداری نیاز به موادغذایی مختلف افزایش می­یابد. علاوه بر این، موادغذایی که مادر باردار استفاده می کند، باید برای مادر و جنین، سالم و مغذی باشد.

تنظیم برنامه و رژیم غذایی دوران بارداری، برای مادران بسیار مهم و استرس ­زاست؛ زیرا برخی از موادغذایی در این دوران نباید استفاده شود.

یکی از مواردی که در تغذیه مادران باردار بسیار پیشنهاد شده، استفاده از قاووت است

خوردن قاووت در بارداری به زنان بسیار توصیه شده است. اما بسیار از افراد نمی‌دانند قاووت چیست و چه فوایدی برای دوران بارداری دارد. قاووت سبب تقویت هوش و استخوان سازی و رشد جنین می گردد

در دوران بارداری بهتر است مصرف غذاهای دارای فیبر را افزایش داد. مصرف فیبر به جلوگیری از بروز یبوست که یکی از مشکلات شایع دوران بارداری است، کمک می­کند. اگر یبوست درمان نشود می‌تواند منجر به بروز هموروئید شود. نکته مهم دیگری که وجود دارد این است که فیبر از پره اکلامپسی یا فشارخون بالای دوران بارداری (که می­تواند بسیار خطرناک باشد) نیز جلوگیری می‌کند.

  • مصرف اسیدفولیک نیز در این دوره از اهمیت بالایی برخوردار است. پس قاووت شما باید اسیدفولیک زیادی داشته باشند.
  • باید به اندازه‌ای کربوهیدرات داشته باشند که انرژی مورد نیاز بدن را تامین کنند.
  • قاووتی که می‌خورید باید غنی از ویتامین و مواد معدنی باشند که برای دوران بارداری ضروری هستند

فواید مصرف قاووت برای زنان باردار

  • استفاده از قاووت راهکار بسیار خوبی برای مصرف شیر در رژیم غذایی است. از آنجایی که بسیاری از زنان شیر نمی‌خورند، استفاده از قاووت، می‌تواند به آن­ها کمک کند تا به صورت منظم شیر مصرف کنند
  • قاووت را هر زمانی می‌توان مصرف کرد. از آنجایی که زنان باردار به تغییر حالت‌های متعدد دچار می­شوند (به دلیل تغییرات هورمونی)، ممکن است که به صورت ناگهانی گرسنه بشوند. مصرف قاووت می­تواند راه حل خوبی برای مقابله با این پیشامد باشد.

برخی خواص در مورد خوردن قاووت در بارداری پررنگ‌تر است که در ادامه به آنها اشاره می‌کنیم.

رفع ضعف و بی‌حالی: زنان باردار در این دوران ممکن است سریعتر خسته شوند و ضعف داشته باشند. قاووت انرژی و نیروی کافی برای انجام فعالیت‌های روزانه را به شما می‌دهد.

آرام بخش: به دلیل اینکه قاووت طبع گرمی دارد، دارای خاصیت آرام بخشی ست.

تقویت سیستم ایمنی:؛ این ماده سرشار از اسیدهای چرب ضروری مانند امگا 3 و امگا 6 و انواع آنتی اکسیدان است که در بهبود سیستم ایمنی نقش موثری دارند.

رفع کم خونی: یکی از مشکلات زنان در دوران بارداری مواجه با کم خونی ست که رشد و نموی جنین را دچار تاخیر و مشکلاتی می‌کند. قاووت از آنجایی که سرشار از آهن در بارداری است می‌تواند برای رفع کم‌خونی مفید باشد.

تامین ویتامین‌های ضروری در بارداری: قاووت سرشار از انواع ویتامین ضروری برای دوران بارداری است. مهمترین آنها ویتامین E، B و ویتامین D در بارداری است. که هر کدام نقش مهمی در رشد و نموی جنین ایفا می‌کنند.

رفع مشکلات خواب: خوردن قاووت در بارداری به داشتن خواب عمیق و آرام کمک می‌کند.

رفع کمردرد: با افزایش وزن و بزرگ شدن شکم در بارداری یکی از مشکلاتی که برای برخی از زنان باردار پیش می‌آید کمردرد است. خوردن قاووت در بارداری می‌تواند به تسکین درد کمر کمک کند

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.