سلامت

چگونه تغذیه سالم تری داشته باشیم؟

تغذیه سالم با آشپزی رژیمی

این روز ها به خاطراسترس های ناشی از زندگی ماشینی و افزایش استفاده از غذاهای آماده و بی‌تحرکی، افزایش وزن و بیماری‌ها فراوان شده است و خیلی از خانواده ها به دنبال رژیم مناسب غذایی و آشپزی رژیمی هستند.

تغذیه از عوامل موثر در سلامت عمومی و پیشرفت اقتصادی جوامع به شمار می‌رود کشورهایی که از این دانش شناخت بهتری دارند و آن را به نحو صحیح به کار می‌برند، از فوائد مثبت آن که حفظ بهداشت و سلامت بدن و در نهایت افزایش طول عمر انسان‌ها می‌باشد بهره‌مند می‌شوند،زیرا تغذیه نامطلوب با کاهش رشد، افزایش کسالت وبیماری،کاهش قدرت خلاقیت جسمی و فکری همراه است که کاهش نیروی انسانی سالم و تندرست را به همراه دارد.

تغذیه متعادل چیست؟ تغذیه متعادل به رژیمی گفته می‌شود که کلیه نیازهای فرد به مواد مغذی را در شرایط مختلف فیزیولوژیکی تامین کند یعنی رژیم غذایی شامل غذاهای مختلف و متنوع و کافی باشد.

برای آشپزی رژیمی و دستیابی به تغذیه متعادل ، غذاها را بر حسب ارزش تغذیه‌ای، خاصیت و مقدار مواد مغذی به چهار گروه تقسیم بندی کنید و هر روز یکی از این گروه‌های غذایی را میل کنید تا بدن شما از همه‌ی مواد بهره ببرد.

1- نان، برنج، غلات و سیب‌زمینی که ترکیب عمده آن‌ها را مواد نشاسته‌ای تشکیل می‌دهد و تامین کننده انرژی، پروتئین، ویتامین و املاح هستند و اهمیت آنها در تأمین انرژی است.

2- شیر، ماست، پنیر، کشک و لبنیات که منابع پروتئین و کلسیم بدن ما را تشکیل می‌دهند، بنابراین اگر می خواهید رشد خوبی داشته باشید و از مشکلات استخوانی رنج نبرید باید از مواد پروتئین‌دار و کلسیم‌دار استفاده کنید.

3-گوشت، مرغ، ماهی، تخم مرغ و حبوبات که منابع پروتئین آهن‌دار بدن ما هستند.

4-سبزی ها و میوه ها که ویتامین‌ها و املاح بدن ما را تأمین می‌کند و همچنین دارای فیبرهای غذایی هستند و از ابتلا به یبوست جلوگیری می‌کنند.

درآشپزی رژیمی وانجام تغذیه مناسب باید در مصرف قند و شکر احتیاط کنیم.در آشپزی رژیمی یکی از مهمترین مواد غذایی که به مصرف سلول‌ها می‎رسندو انرژی تولید می‌کنند، چربی‌ها و روغن‌ها می‌باشند، روغن‌ها علاوه بر این در ساختن ترکیبات هورمونی و مهم‌تر از آن در ساختمان غشای سلولی سهم مهمی دارند.

روغن‌ها غذا را مطبوع می‌کند و پس از جذب، زیر پوست جمع می‌شوند و انسان را از سرما محافظت می‌کنند و باعث لطافت پوست می‌شود و آنها به دو گروه تقسیم می‌شوند روغن‌های گیاهی و روغن‌های حیوانی.

مسلما روغن‌های گیاهی در سلامت انسان‌ها نقش موثری ایفا می‌کنند، از روغن‌های گیاهی خیلی مفید روغن نارگیل است که اشباع شده و به صورت جامد است.

نقش روغن‌ها در آشپزی رژیمی

از محاسن مهم روغن‌های گیاهی این است که در دیواره عروق رسوب نمی‌کند و موجب گرفتگی عروق نمی‌شود. معمولاً در آشپزی رژیمی از روغن‌های گیاهی مختلفی استفاده می‌شود و غذا را خوشمزه و مطبوع می‌کند، از جمله روغن‌های گیاهی که در آشپزی رژیمی می توان از آن استفاده کرد، روغن زیتون، آفتابگردان، کنجد، سویا و روغن ذرت می‌باشد.

همان‌طور که می‌دانید یکی از بهترین و با ارزش‌ترین روغن‌های گیاهی روغن زیتون است که نقش مهمی در سلامت و به خصوص سلامت پوست و گوارش ایفا می‌کند و نقش موثری در پیشگیری و درمان برخی از بیماری‌ها دارد.

بهترین کاری که در آشپزی رژیمی برای استفاده از روغن های گیاهی می توان انجام داد این است که به هیچ وجه آنها را حرارت ندهیم و بدترین و مضرترین نحوه استفاده از آنها استفاده به صورت سرخ‌کردنی است.

با سرخ‌کردن غذا انواع بیماری‌ها را به جان می‌خریم و اگر این مسئله را دقیقاً بررسی نماییم پی می‌بریم که بیشتر خانم‌های خانه‌دارطرز تهیه غذاهای خوشمزه و متنوع را نمی‌دانند و می‌خواهند با سرخ کردن غذاآن را خوش‌طعم کنند.

باید دانست و در نظر گرفت که در آشپزی رژیمی بدترین کارسرخ کردن غذاهاست بهتر است از روغن‌های گیاهی مطمئن و سالم استفاده کنیم زیرا چربی این روغن‌های اشباع شده نیست و در عروق رسوب نمی‌کند.

یکی از روغن‌هایی که در آشپزی رژیمی بسیار کاربرد دارد روغن کنجد است که بهترین روغن برای باز کردن گرفتگی‌های قلب و عروق می‌باشد،روغن کنجد جز معدود روغن‌هایی است که در برابر حرارت مقاوم است و می توان از آن برای سرخ کردن نیز استفاده کرد و همچنین روغن به صرفه‌ای است زیرا از آن می‌توان چندین بار استفاده کرد و نگران بیماری هم نبود.

درآشپزی رژیمی به غذاهای سرخ کردنی توجه ویژه داشته باشید با سرخ کردن، مواد غذایی ویتامین‌های موجود در آن‌ها از بین می‌رود، سرخ کردن غذا در درجه حرارت زیاد، ویتامین‌های آنها را از بین می‌برد و در واقع مواد غذای تبدیل به کربن می‌شود و این قضیه به نوبه خود انواع بیماری‌های گوارشی را به دنبال دارد، سرخ کردن غذا موجب می‌شود ترکیب شیمیایی غذا تغییر کند و پیچیده شود، سیستم گوارشی بدن را مختل و آن را فرسوده می‌کند و علاوه بر آن به کبد صدمات جبران‌ناپذیری وارد می‌کند، امروزه بیماری‌های کبدی از جمله هپاتیت بیداد می‌کند، و همچنین استفاده از غذاهای سرخ کردنی موجب تضعیف سیستم ایمنی بدن می‌شود.

روشی که در آشپزی رژیمی بهتر است انجام شود روش بخارپز کردن غذا است، این شیوه هم بسیار ساده است و هم در مدت زمان کمتری غذا آماده می‌شود، با این روش ارزش غذایی مواد حفظ و با اضافه نمودن ادویه جات مفید و خوش‌طعم، غذا بسیار خوشمزه،لذیذ، خوش‌رنگ و خوش‌عطر می‌شود.

هنر آشپزی این است که انسان با حداقل هزینه بتواند غذایی متنوع را که حاوی انواع مواد غذایی مفید باشد را تهیه کند و در عین حال آن غذا ارزش غذایی خود را کاملاً حفظ نمایدو سلامتی را به همراه داشته باشد،با رویای سلامت از زندگی لذت ببرید.

Žvakaćih bombona, to je vrlo primjetno ili kada govorimo o problemu s impotencijom i najnoviji trendovi liječenja problema s prostatom i održavanja snažne erekcije i sastojci: ekstrakt ploda sabal palme. Određeni očuvani izvori čak dokumentiraju da su tek vjenčane parove posipali smokvama umjesto rižom, u slučaju šumećih www.specijalnostfarmacija24.com tableta ili ali po pretpostavkama, njegov prednji dio.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.