تغذیه, سلامت

مصرف سویق کامل در صبحانه برای حفظ وزن سالم

وقتی صحبت از حفظ وزن سالم بدن می‌شود، باید بدانید که صبحانه مهم‌ترین وعده غذایی است، اما چیزی که می‌خورید به اندازه زمانی که آن را می‌خورید، اهمیت دارد. دو تحقیق نشان داده‌اند که خوردن غلات در صبحانه به طور کلی مزایای بیشتری دارد.

افرادی که غلات را به طور منظم مصرف می‌کنند، مشکلات وزنی کمتری نسبت به کسانی که به صورت نامنظم غلات می‌خوردند، دارند و کسانی که به ندرت غلات می‌خوردند، 13% بیشتر از دیگران در معرض افزایش وزن قرار دارند.

خوردن غلات در وعده صبحانه نسبت به خوردن صبحانه به طور کلی، تاثیر بیشتری در حفظ وزن دارد.

طبق اعلام انجمن دیابت آمریکا، بسیاری از افراد به جای صبحانه، کلوچه و دونات می‌خورند. درحالی که مصرف غلات با شیر غذای سریع و آسانی است، به ویژه اگر غلات خوبی که کلسیم، فیبر و مواد مغذی زیاد دارند، انتخاب کنید.

تحقیقات نشان داده است که حدود یک سوم دختران بالغ در آمریکا، اضافه وزن یا چاقی مفرط دارند، این درحالی است که افرادی که از خوردن صبحانه فرار می‌کنند، بیشترین وزن را در هنگام نوجوانی داشتند و دخترانی که غلات می‌خوردند، مناسب­ترین وزن را دارا بودند. کسانی که مواد دیگری را به عنوان صبحانه میل می­کنند، در میانه این دو گروه قرار داشتند. به طور کلی کسانی که به طور منظم غلات مصرف می­کنند، رژیم سالم­تری دارند.

افرادی که از غلات در صبحانه استفاده می­کنند، چربی و کلسترول کمتری مصرف می‌کنند و وضعیت مواد مغذی آن­ها خیلی خوب است. در ضمن غلات سبوس­دار غنی از ویتامین و موادمعدنی بوده و مقدار زیادی فیبر دارند.

صبحانه و کنترل وزن

زنانی که به صورت منظم صبحانه می‌خورند، کالری بیشتری نسبت به زنانی که صبحانه نمی‌خورند، می­سوزانند.

به طور کلی زنان و مردانی که به صورت منظم غلات می­خورند، چربی دریافتی کل کمتری نسبت به کسانی که مواد غذایی دیگر را به عنوان صبحانه می‌خورند، دارند.

 

انتخاب غلات مناسب

طبق تحقیقات، استفاده از انواع غلاتی که با شکر سفید ترکیب شده­اند، توصیه نمی­شود و بهتر است در هنگام انتخاب غلات، به درج این نکته در توضیحات بسته بندی دقت شود و محصولاتی که حاوی شکر قهوه­ای هستند، بهتر است در سبد خرید شما گنجانده شوند. همچنین از خرید غلات بصورت فله­ ای و بسته بندی نشده که دارای مجوزهای لازم از وزارت بهداشت نیستند، پرهیز شود.

لازم به ذکر است که در هر وعده صبحانه باید مقدار مناسبی غلات استفاده شود و مصرف بی­رویه و نامناسب همراه با شیرین کننده­ های طبیعی و صنعتی مانند شربت، عسل، خرما و شیره می­تواند باعث افزایش وزن شود. این تفکر که غلات فاقد کالری بوده، نادرست است.

صبحانه ایده­آل حاوی غلات

  • نان جو سبوس­دار همراه با پنیر و خیار و گوجه
  • جو پرک با شیر بادام و موز
  • حلیم گندم کامل

طبع غلات برای وعده صبحانه

جو دوسر طبعی متعادل دارد یعنی نه سرد و نه گرم است ولی طبع جو، سرد و خشک است. طبع برنج و برنج قهوه ای نیز سرد و خشک است. طبع گندم، كمی گرم، خشك و معتدل است، گندم تازه و خشك نشده گرم تر است. طبع ذرت نیز سرد و خشک است.

https://www.webmd.com/food-recipes/news/20050901/breakfast-cereal-helps-maintain-healthy-weight#2

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.