تغذیه

یک صبحانه سالم و مقوی شامل چه مواردی است؟

انواعی از تغذیه سالم برای شروع یک روز کاری:

شاخص یک صبحانه خوب انرژی و نشاطی است که پس از صرف آن دارید.

همه ی ما تجربه هم زدن چایی شیرین با رخوت و خستگی و میل برگشت به تخت خواب را در زندگی هایمان داشته ایم. اما آیا پس از صرف آن نیز همچنان دلمان برای رفتن به زیر پتو تنگ می شود؟

اگر بدن را یک ماشین و مغز انسان را یک موتور برای روشن کردن آن در نظر بگیریم. صبحانه در زندگی شکلی از سوخت به خود می گیرد. مغز انسان پس از دریافت گلوکز شروع به فرماندهی می کند. نه آنکه شما را به سمت و سویی غلط بکشاند بلکه با درکی درست و منطقی بهترین راه را انتخاب می کنید.

پس یک تغذیه سالم برای وعده صبحانه می تواند متشکل از انواع مواد هیدورکربنی مثل شیره ارگانیک، پروتئینی و میوه ای باشد. اگر شما هم دچار نان و پنیر خوردن های تکراری شده اید با ما همراه باشید تا تنوعی از غذا ها را برای وعده آغازین شما یاداوری کنیم.

هرم غذایی

هرم غذایی

 1. خامه یا سرشیر گاوی محلی، دو تا سه قاشق غذا خوری + انواعی از شیره ارگانیک (شیره انگور یا شیره خرما یا شیره توت)، یک قاشق غذا خوری
 2. حلوا ارده + روغن حیوانی + انواعی از شیره ارگانیک (شیره انگور یا شیره خرما یا شیره توت)
 3. املت با روغن حیوانی و فلفل سیاه و زرد چوبه
 4. حلیم با گوشت بوقلمون یا گوسفند
 5. حلوا ارده + کره محلی گاو
 6. ارده، دو تا سه قاشق غذا خوری + روغن زرد یا کره محلی گاو، یک قاشق غذا خوری + انواعی از شیره ارگانیک (شیره انگور یا شیره خرما یا شیره توت، یک قاشق غذا خوری)
 7. خاگینه با شیره انگور ( این تغذیه مقوی بدون درست کردن شربت و شهد است.)
 8. نیمرو با تخم مرغ محلی + روغن حیوانی
 9. عدسی با گلپر
 10. کله پاچه
 11. تخم مرغ آب پز، یک عدد همراه با یک قاشق غذا خوری کره محلی گاو یا روغن زرد
 12. قیساوا (ترکیب تخم مرغ، خرما، گردو)
 13. کلانه (ترکیب روغن، آرد، سبزی) مردم کردستان در کنار این نان دوغ هم می نوشند.
 14. شیر برنج + انواعی از شیره ارگانیک (شیره انگور یا شیره خرما یا شیره توت)
 15. فطیر محلی + انواعی از شیره ارگانیک
 16. ارده + انواعی از شیره ارگانیک + کنجد

شیره ارگانیک شیرین، خوش رنگ اما طبیعی:

طبیعی بودن شیره ارگانیک را نباید در یک رژیم غذایی دست کم گرفت. به طور کلی هرگونه مواد خوراکی و غذایی که به شکل  ارگانیک تولید شده باشد با سوخت و ساز بدن هم سو تر است. به همین دلیل پس از سال های متمادی استفاده از مواد صنعتی و مصنوعی انسان ها باز به این نتیجه رسیده اند که محصولات ارگانیک به عنوان یک تغذیه سالم، سلامتی انسان را کمتر به خطر می اندازد و حتی در طعم نیز با دیگر محصولات غیر ارگانیک تفاوت دارد.

چرا انسان ها باز به مواد ارگانیک روی آوردند؟

پس از سال ها مطاله پژوهشگران حوزه تغذیه سالم وحفظ سلامت یافته هایی کشف و مورد انتشار قرار گرفت که در آن به سالم بودن مواد ارگانیک و حفظ سلامتی انسان با تغذیه از این مواد پرداخته شده بود. همان طور که نسل های پیشین در طول تاریخ به طبیعی بودن مواد تاکید داشتند امروزه با این کشف محققان، مهر تائیدی بر سخن قدما زده شد. در ابتدا مواد ارگانیک را می شد در بازارچه های محلی و فروشگاه های کوچک پیدا کرد اما با گذشت زمان و فرا گیر شدن موضوع این محصولات جای خودشان را در دل فروشگاه ها و هایپرمارکت های بسیاری باز کردند و در زمان کوتاهی مورد علاقه بسیاری از مردم شدند.

با توجه به روند تولید که در ادامه به آن می پردازیم باید توقع داشت که قیمت محصولات از جمله شیره ارگانیک، سیر صعودی و کمی گران تر از غیر ارگانیک ها باشند.

 

از ارگانیک چه می دانید؟

فرآورده هایی که در روند کاشت تا برداشت آن ها از کود های شیمیایی، آفت کش ها و دیگر مواد مضر برای دفع جانداران استفاده نشود به محصولات ارگانیک مشهورند. همچنین، فرآورده هایی که مورد اصلاحات ژنی هم قرار نگرفته باشند جزو مواد خوراکی ارگانیک محسوب می شوند. این مواد در داشتن یک رژیم تغذیه سالم به ما کمک می کنند.

محصولات ارگانیک بر اساس استاندارد های جهانی کاشته می شوند. یعنی در روند آن ها چرخه ی طبیعی در نظر گرفته می شود و کشاورزان باید تعادل زیستی را از ابتدا تا انتهای کار رعایت کنند. کود دهی بیش از حد، برداشت چندین باره از زمین زراعتی و استفاده از سموم دفع آفات بر اکوسیستم (بوم سازگان) منطقه اثرات منفی می گذارد؛ همچنین به سفره آب های زیر زمینی و تنوع زیستی آسیب می رساند. در کشاورزی ارگانیک با رعایت قوانین سازمان جهانی این ضرر و زیان ها به طبیعت به حداقل می رسد.

تفاوت محصولات ارگانیک با دیگر محصولات بازار در چیست؟

در چند سال اخیر کلمه ی ارگانیک برای داشتن تغذیه سالم بر سر زبان ها افتاد و نشان این واژه، تاج زرینی شد که بر روی برچسب این محصولات در بازار فروش قرار می گرفت.

این محصولات در ابتدا تعداد اندکی از گیاهان را در بر می گرفتند اما در حال حاضر انواعی از خوراکی ها مثل میوه و سبزیجات یا مواد پروتئینی نظیر گوشت و مرغ و… را در فروشگاه ها می توان با عنوان ارگانیک تهیه کرد.  مواد ارگانیک افزون بر داشتن مقدار بالاتری از مواد مغذی، طعم بهتری هم دارند. در این خوراکی از افزودنی های شیمیایی یا تصنعی استفاده نمی شود. برای مثال در شیره ارگانیک رویای سلامت هیچ گونه شیرین کننده ی مصنوعی استفاده نشده است و کاملا یک تغذیه مقوی بر شمرده می شود.

محصولات ذکر شده در بالا مقدار نیتروژن کمتری در خود دارند. طی تحقیقات گسترده مقدار مواد دفع آفات و سموم در محصولاتی که رشد معمولی داشتند 4 برابر بیشتر از همان نوع محصول به شکل ارگانیک اش بود.

سبدی از مواد خوراکی ارگانیک

سبدی از مواد خوراکی ارگانیک

 

 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.