تغذیه

چند راه برای انتخاب بهترین غلات صبحانه

هیچ صبحانه‌ای به اندازه غلات، آسان و سریع نیست. البته هنگامی که شرایط سلامتی خاصی مانند دیابت نوع دو، بیماری قلبی، فشارخون بالا و کلسترول بالا در ذهن شما باشد، انتخاب سالم‌ترین نوع آن بسیار سخت می‌شود.

قانون اول: به قسمت ترکیبات روی بسته نگاه کنید. هنگامی که این قسمت را مطالعه می‌کنید، این موارد را به ذهن بسپارید:

  1. به همه بخش‌ها توجه کنید.

قوطی‌های غلات از نصف پیمانه تا یک پیمانه متغیر هستند. اکثر افراد، بیش از این مقدار مصرف می‌کنند. بسته غلاتی را انتخاب کنید که 200 کالری یا کمتر داشته باشد.

  1. از همه دانه‌ها استفاده کنید.

دانه‌های اصلاح شده، دارای تعدادی از مواد مغذی ولی فاقد فیبر هستند.

انتخاب هوشمندانه‌تر این است که از تمام دانه‌ها استفاده کنیم، مانند گندم، برنج قهوه ای و ذرت که تمام بخش های دانه‌ را در خود جای داده‌اند. تمام دانه‌ها حاوی ویتامین و مواد معدنی هستند که به عملکرد بدن شما کمک می‌کنند. آن­ها ریسک بیماری‌های قلبی را کاهش می‌دهند و از آنجایی که مدت زمان زیادی طول می‌کشد تا هضم شوند، مدت زمان بیشتری نیز شما را سیر نگه می‌دارند.

ابتدا به ترکیبات اصلی مانند 100% گندم، جودوسر یا دیگر دانه‌ها و نشان استاندارد روی جعبه توجه کنید.

  1. به دنبال فیبر بیشتر باشید.

رژیم غذایی با فیبر بالا به کاهش خطر بیماری‌های قلبی و دیابت نوع 2 کمک می‌کند. با این حال مردم بیش از حدود 16 گرم فیبر در روز دریافت نمی‌کنند که بسیار کمتر از مقدار توصیه شده، یعنی 25 گرم در روز برای زنان و 38 گرم برای مردان می‌باشد.

  1. نمک نداشته باشد.

حتی غلات بسیار شیرین نیز مقداری نمک در خود دارند. بعضی حتی 500 میلی‌گرم نمک در خود دارند که سه برابر مقدار توصیه شده برای افراد است. نمک زیاد در رژیم غذایی باعث افزایش فشارخون، بیماری و حمله قلبی می‌شود. غلاتی را انتخاب کنید که بیشتر از 220 میلی‌گرم نمک نداشته باشد.

  1. قند و چربی را چک کنید.

برخی غلات به اندازه 3 کوکی شکلاتی، قند دارند! به دنبال غلاتی باشید که 10 گرم یا کمتر قند داشته باشند. اگر صبحانه خود را با قند زیاد شروع کنید، سطح گلوکز شما به سرعت بالا می‌رود. حفظ قندخون در یک سطح پایدار در طول روز، به کنترل گرسنگی و حال فرد کمک می­کند و از مشکلات قندخون و دیابت پیشگیری می‌کند.

غلات معمولا چربی اشباع (چربی هایی که باعث بیماری قلبی می‌شوند) زیادی ندارند؛ اما بهتر است غلاتی را انتخاب کنید که چربی کمتر از سه گرم داشته باشد.

کلمات کلیدی:  غلات، دانه‌ها، فیبر، قند، نمک، چربی، بیماری قلبی، دیابت نوع دو، فشارخون بالا

Webmd.com

2 دیدگاه در “چند راه برای انتخاب بهترین غلات صبحانه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.