تغذیه, سلامت

نقش غلات صبحانه در کاهش خطر ابتلا به امراض قلبی

تحقیقات جدید نشان داده‌اند که مصرف زیاد غلات کامل، خطر ابتلا به فشارخون بالا را کاهش می‌دهد، همچنین مصرف فیبر به کاهش خطر بیماری‌های قلبی به خصوص در افراد جوان و میانسال کمک می­کند.

استفاده از غلات صبحانه راهکاری برای دریافت فیبر و دانه­هاست.

مصرف یک کاسه غلات صبحانه در هفته، سبب کاهش خطر ابتلا به فشارخون بالا تا حدود 11درصد می‌شود.

تحقیقات دیگری نشان داده‌اند که افراد جوان و میانسالی که روزانه حدود 22-23 گرم فیبر مصرف می‌کردند، در مقایسه با افرادی که 9 گرم در روز فیبر مصرف می­کردند، به صورت قابل توجهی کمتر در معرض خطر ابتلا به امراض قلبی هستند. البته این مسئله درمورد افراد بالای 60 سال صدق نمی‌کند.

مصرف به اندازه فیبر و دانهها

دولت آمریکا به شهروندان خود توصیه کرده که روزانه 25-38 گرم فیبر و 48 گرم از دانه‌های گیاهی مصرف کنند. البته بسیاری از افراد هم فیبر و هم دانه‌ها را کمتر از این حد مصرف می‌کنند.

تحقیقات نشان داده‌اند که مصرف غلات کامل، مضرات چربی­های بد بر سطح رگ‌های خونی را کاهش می‌دهند. به علاوه، مصرف این غلات خطر ابتلا به دیابت را تا حدود 40% کاهش می‌دهند.

مطالعات نشان داده­اند که فیبر نیز از طرق مختلف، خطر ابتلا به بیماری‌های قلبی را کاهش می‌دهد. فیبر، فشارخون، سطح کلسترول و BMI را کاهش می‌دهد.

حال مسئله این است که غلات صبحانه خوب را چگونه بیابیم:

غلات حاوی فیبر و ویتامین‌های گروه B هستند. فیبر به گوارش بهتر غذا نیز کمک می‌کند. فیبر علاوه بر کاهش خطر بیماری‌های قلبی به کاهش خطر ابتلا به دیابت نوع دو نیز منجر می‌شود.

غلات صبحانه می‌تواند انتخاب خوبی برای رسیدن به هدف‌های روزانه باشد، البته تا زمانی که فیبر زیاد و چربی، نمک و شکر کم داشته و از غلات کامل تشکیل شده باشد.

در هنگام خرید این غلات صبحانه به درصد و مقدار مواد تشکیل دهنده آن توجه کنید. از آنجایی که مقدار مواد را به صورت پیش فرض در 100 گرم در نظر گرفته‌اند، مقدار مواد زیر، بالا محسوب می‌شوند:

مقدار زیاد شکر: بیش از 22.5 گرم در هر 100 گرم

مقدار زیاد چربی: بیش از 17.5 گرم در هر 100 گرم

مقدار زیاد نمک: بیش از 1.5 گرم در هر 100 گرم

 

مقادیر کم

مقدار کم شکر: 5 گرم و کمتر در هر 100 گرم

مقدار کم چربی: 3گرم یا کمتر چربی اشباع شده در هر 100 گرم

مقدار کم نمک: 0.3 گرم یا کمتر در هر 100 گرم

این غلات را می‌توان با شیر مصرف کرد که خود موجب افزایش کلسیم بدن می‌شود.

مصرف غلات با میوه نیز باعث اضافه شدن ویتامین­ها به ویژه ویتامین C به رژیم غذایی شما می‌شود. بسته به سلیقه‌تان، می‌توانید برگه زردآلو، کشمش یا موز به غلات خود اضافه کنید. همچنین می‌توانید بعد از خوردن غلات صبحانه خود، یک لیوان کوچک آبمیوه بنوشید.

 

کلمات کلیدی: غلات، غلات صبحانه، بیماری قلبی، فیبر، قند و شکر

منبع

https://www.webmd.com

https://www.nhs.uk

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.