تغذیه

مزایای استفاده از سویق در دوران شیردهی

در شش ماه نخست پس از وضع حمل و هنگامی که مادر شروع به شیردهی می کند باید به صورت روزانه تقریبا سیصد و سی کالری بیشتر از مقداری که در دوران حاملگی مصرف می کرد را استفاده کند. در شش ماهه دوم میزان کالری دریافتی نسبت به قبل از زایمان باید تقریبا 400 کالری بیشتر شود. اگر بخواهیم کلی بگوییم زیاد غذا خوردن تاثیری در دوران شیردهی ندارد بلکه دو عامل در افزایش شیر موثر هستند: نخست خوردن شیر به وسیله نوزاد و درست و اصولی شیر دادن مادر است که هر چقدر میزان مکیدن نوزاد بیشتر باشد و در پوزیشن صحیح شیردهی قرار گرفته باشد، شیر مادر افزایش پیدا می کند و مورد دوم در باب تغذیه ی مادر شیرده است که باید سرشار از ویتامین باشد و همچنین مواد مایع مفید زیاد مصرف کند تا حجم شیر تولیدی بیشتر شود. پس سطح کیفی شیر مادر به شدت وابسته به نوع مواد غذایی است که مصرف می کند و پرخوری و خوردن خوراکی های غیر مفید نه تنها تاثیری بر حجم شیر و کیفیت آن نداشته بلکه با وجود عامل تحرک کم باعث افزایش وزن مادر هم می شود.

تغذیه مادر شیرده

تغذیه مادر در دوران شیردهی

هر خانم باردار پس از وضع حمل و زایمان به دوران شیردهی می رسد که تقریبا برای اکثر مادران باردار روی می دهد مگر  نوزاد شیر را قبول نکند و یا شیر مادر برای تغذیه ی نوزاد کافی نباشد. با شروع شدن این دوران اگر مادر تغذیه ی مناسبی نداشته باشد کلیه ی ویتامین ها و مواد معدنی و هرآنچه برای بدن لازم است را از دست می دهد. چرا که هنگامی که نوزاد از شیر مادر تغذیه می کند تمام مواد مغذی موجود در بدن مادر از طریق شیر به وی می رسد. پس اهمیت تغذیه ی صحیح در این دوران بسیار حائز اهمیت است و توجه به آن ضروری است. برخی از مادران با وجود این که تغذیه ی مناسب دارند اما متاسفانه میزان شیر آن ها به حدی نیست که احتیاجات تغذیه ای نوزاد به خوبی برطرف شود. در اینگونه موارد لازم است تمهیداتی اندیشیده شود: برای نمونه مادر می تواند از داروهای شیرافزا استفاده کند. این داروها عموما دارای ترکیباتی هستند که سبب افزایش شیر مادر می شوند.

 

سویق و دوران شیردهی

یکی از بهترین مواد شیر افزا سویق مخصوص دوران شیردهی است. همانطور که می دانید یا شنیده اید سویق ها هم به عنوان مواد غذایی و هم به عنوان دارو تحت مصرف قرار می گیرند. انواع مختلفی از سویق موجود است که هر کدام ویژگی منحصر بفرد خود را داشته و برای مصرفی خاص استفاده می شوند. همچنین باید دقت کرد که سویق را متناسب با طبع بدن فرد انتخاب و تجویز کرد چرا که اگر سویق مصرفی با طبع همخوانی نداشته باشد ممکن است علاوه بر اینکه هیچ تاثیر مثبتی نداشته باشد باعث بروز مشکلاتی هم در بدن شود و سیستم بدن را دچار ایراد کند.

سویق شیرافزا به صورت مرکب از چند سویق به وجود می آید که هرکدام دارای خاصیت های خودشان هستند. از جمله ترکیب های که در سویق مخصوص دوران بارداری استفاده شده است می توان به سویق جو، سویق گندم، رازیانه، انیسون، زیره سیاه، تخم ترب و غیره اشاره کرد. این ماده پس از ورود به بدن سبب تغییراتی در هورمون ها می شود و به ترشح بیشتر شیر کمک می کند. نکته ی مهم در مورد این سویق این است که باید حتما ارگانیک بوده و فاقد مواد نگهدارنده باشد چرا که این مواد از طریق شیر به نوزاد منتقل می شود و اگر خدایی نکرده دارای مشکلی باشد روی نوزاد هم اثر سوء می گذارد. برای مصرف سویق مخصوص دوران شیردهی لازم است هر بار دو تا سه قاشق چایخوری از آن را پیش از غذا خوردن استفاده کنید. در مورد این سویق اثربخشی آن زمانی بیشتر است که همراه با آب، شیر و سایر مایعات مصرف نشود. عموما مصرف سویق شیرافزا روزانه و به شکل دو تا سه وعده مصرف مطلوب است. اثربخش ترین دوره ی مصرف برای این نوع از سویق بین یک ماه تا چهل روز است، البته که معمولا بین دو تا سه روز بعد از آغاز استفاده این سویق تاثیر خود را نشان می دهد.

سویق

سویق

از اصلی ترین نیازهای هر خانم در دوران شیردهی ماده ی کلسیم است که به شدت روی میزان تراکم توده ی استخوانی و همچنین دندان ها تاثیر می گذارد. نوزاد تمامی کلسیم مورد نیاز خود را از بدن مادر و به وسیله ی شیر دریافت می کند و همین امر موجب می شود بیشتر زنان در دوران میانسالی به مشکلاتی نظیر نرمی و یا پوکی استخوان و خرابی همزمان تعدادی از دندان ها با هم و غیره شوند. به همین علت لازم است مادر در دوران شیردهی رژیم غذایی کامل و غنی از کلسیم داشته باشد. علاوه بر مکمل های شیمیایی و نیز مواد غذایی سرشار از کلسیم مانند لبنیات مصرف سویق سنجد هم به این منظور بسیار اثربخش است. خود سنجد یک منبع بسیار خوب برای رساندن کلسیم به بدن است و همچنین دارای ویتامین های E, B1, K, C,A و اسیدهای چرب غیر اشباع هم هست.

شرکت رویای سلامت تولید کننده ی سویق های استاندارد و ارگانیک است که یکی از بهترین محصولاتی که به بازار عرضه می کند سویق مخصوص دوران شیردهی آن است.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.