تغذیه

فواید سوبق در دوران بارداری

سویق و فواید آن در دوران بارداری

سویق ها در واقع همان حبوبات هستند که به صورت پودر شده در می آیند و به آرد حبوبات هم شناخته می شوند. عموما حبوبات را پیش از آسیاب کردن مقداری تفت می دهند و اگر این تفت دادن را در ابتدا انجام ندهند پس از پودر کردن، آرد حاصله را اندکی تفت می دهند. عموما در طب سنتی سویق را بیشتر به عنوان دارو مورد مصرف قرار می دهند و کمتر پیش می آید که به عنوان غذا معرفی شود. برخی اوقات انواع مختلف سویق را برای رسیدن به نتیجه های بهتر با یکدیگر مخلوط هم می کنند. از جمله ی مهم ترین سویق ها و پرکاربردترین آنها می توان به سویق گندم، سویق جو و ترکیب سویق گندم و جو اشاره کرد. دوران بارداری نیز دورانی است که هر خانمی باید به تغذیه اش اهمیت دهد از اینرو این ماده اصلی می تواند برای تامین ویتامین ها بسیار مفید باشد.

با توجه به فایده های بی شمار سویق و میزان مواد معدنی بالایی که دارد این ماده ی خوراکی بسیار برای مصرف در دوران بارداری مناسب است. عموما در سه ماهه اخر این دوران  تاکید به استفاده از سویق می شود. در این دوره با خوردن سویق وزن جنین به خوبی بالا می رود و برای زنانی که در شش ماهه ی اول جنین شان به خوبی وزن نگرفته اند و طبق تشخیص پزشک با کمبود وزن مواجه هستند انتخاب بسیار مناسب و اثربخشی است. نکته ای که باید در این دوران خیلی به آن توجه شود این است که افراط و تفریطی در کار نباشد و کاملا به اندازه و طبق تجویز متخصص طب سنتی یا پزشک زنان مورد مصرف قرار می گیرد. چرا که اگر خانم باردار سویق را کمتر از میزان تعیین شده مصرف کند بی تاثیر خواهد بود و اگر از مقدار مشخص شده دوز بیشتری مصرف کند سبب افزایش وزن بی رویه ی خود مادر و حتی جنین می شود. پس خانم باردار باید حتما این مطلب را مدنظر داشته باشد و در مصرف سویق به صورت کنترل شده عمل کند.

 

از دست دادن ویتامین در دوران بارداری

در زمان بارداری جنین از بدن مادر تغذیه می کند و کلیه ی مواد معدنی و ویتامین های مورد نیاز خود را از بدن مادرش می گیرد. در نتیجه مادر عموما با کمبود ویتامین مواجه شده و این کمبود ویتامین می تواند برای وی مشکل هایی اعم از ریزش مو، خراب شدن دندان ها و سایر مشکلات به بار بیاورد. یکی از خاصیت هایی که سویق برای مادر باردار دارد این است که سبب تقویت وی شده و تا حدی جبران مواد از دست رفته ی بدنش را می کند و در سلامت ماندن او نقش موثری ایفا می کند. مادر باردار می تواند از سویق گندم به منظور تقویت قوای بدنی خود بهره ببرد. به این صورت که یک قاشق غذاخوری از آن را به هر روشی که مایل بوده و برای وی خوشایندتر است میل نماید. برای نمونه می تواند ان را به غذا اضافه کند یا همراه با شیر، عسل، کنجد و غیره مصرف کند. ذکر این نکته ضروری است که اگر مادر به گلوتن حساسیت داشته باشد به هیچ عنوان نباید از سویق گندم و کلا سویق هایی که دارای گلوتن هستند استفاده کند. چرا که موجب بروز واکنش های آلرژیک می شود و برای خود مادر و جنین ممکن است صدمه های جبران ناپذیری به بار آورد.

تغذیه مناسب در دوران بارداری در روایات اسلامی

خوردن سویق یکی از دستوراتی است که به وفور در طب اسلامی و سخنان امامان و بزرگان دینی ما یافت می شود. در این روایت ها بیشتر از سویق گندم، جو، عدس و سیب یاد شده و به خاصیت های آن ها تاکید داشته اند. در یکی از این روایت ها امام صادق علیه السلام می فرمایند که سویق را چه به تنهایی و چه همراه با روغن زیتون استفاده کنید. این کار سبب می شود استخوان های قوی داشته باشد. یکی از علت های توصیه ی مصرف سویق در کودکان هم همین موضوع است. همچنین در برخی روایات از قول ایشان آمده است که سویق سودا را از بدن بیرون می کند و موجب خارج شدن بلغم از معده می شود و همچنین هفتاد نوع بیماری را از انسان دور می کند. از امام رضا نقل شده است که برای دوای هر بیماری سویق را به نیت شفا بخورید که بسیار مفید است. امیر المومنان علی علیه السلام هم می فرمایند برای هر روزه داری بهترین سحری که می تواند داشته باشد خوردن سویق به همراه خرما است.

تغذیه بارداری

با توجه به اینکه در دوران بارداری هر روز یک قسمت از بدن جنین رشد می کند باید در تمامی دوران بارداری به تغذیه توجه ویژه ای بشود. بیشتر پزشکان معتقدند هر خانم باردار در طول روز باید از 5 گروه اصلی استفاده کند که این گروه ها شامل:

نان، غلات و حبوبات

سبزیجات

میوه ها

گوشت مرغ، ماهی، تخم مرغ

لبنیات مانند ماست، پنیر، شیر و …

همچنین علاه بر استفاده از مواد غذایی بالا فرد باید مصرف  غذاهایی که بی ارزش هستند مانند فست فودها، چیپس، نوشابه و … را به حداقل برساند. بیشتر پزشکان در هر ماه  از بارداری یک سری مواد غذایی را توصیه می کنند این مواد برای بدن مادر و شکل گیری جنین بسیار لازم و ضروری است. در زیر به آنها اشاره کرده ایم:

  • ماه اول: انار، نخود، انواع مغزها، انجیر خرما
  • ماه دوم: بادام، عسل، غذاهای فیبر دار
  • ماه سوم: گندم، گوشت،سیب، عسل و خرما
  • ماه چهارم:سیب، انار، انجیر، عسل
  • ماه پنج: تخم مرغ
  • ماه ششم:زیتون، انجیر
  • ماه هفتم، انار، بادام، خربزه، کدو
  • ماه هشتم: عسل، سرکه یا لیمو ترش
  • ماه نهم: خرما، خاکشیر، آناناس

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.