مطالب علمی

سویق، غذایی فراسودمند

سویق

سویق

سویق، غذایی فراسودمند است و عبارت­ است از آرد سبوس­دارِ غلات و حبوبات که تفت داده شده و به شیوه­ای خاص و در دمای مطلوب فرآوری می­شود.

احادیث و روایات فراوانی در توصیه­ ی مصرف سویق نقل شده ­است. چنان که راوی می گوید: « خدمت امام صادق علیه­ السلام بودم که شخصی عرض کرد: فرزندی برای من متولد شده که بیمار و ضعیف است.

امام به او فرمود: چه چیزی تو را از خوردن سویق منع می­کند؟ بخور و به خانواده­ ات بخوران؛ چرا که سویق گوشت را می ­رویاند و استخوان را محکم می­ کند و از شما فرزندی متولد نمی ­شود مگر این­که قوی باشد». در مکتوبِ مخزن­ الاَدویه، حکیم عقیلی خراسانی انواع سویق را برشمرده.

محمد بن يوسف هروى  نیز در لغت­نامه ­ی طبی بحرالجواهر برخی خواص سویق را ذکر کرده. و البته حکیم بوعلی­ سینا در کتاب ارزشمندِ قانون، مصرف سویق را توصیه کرده ­است. سویق یک غذادارو است، که طبعا هم ارزش غذایی و هم ارزش دارویی بالایی دارد.

سویق همچنین به نسبت شکل مصرف می­تواند مزیت های متنوع و کاربری­ های مختلفی داشته باشد؛ و به همین دلیل یک غذای هوشمند است در این رابطه امام ­رضا علیه­ السلام می­ فرمایند: « چه خوب غذایی است سویق که اگر گرسنه باشی سیر می‌نماید و اگر سیر باشی غذایت را هضم می­کند». به عنوان مثال استفاده­­ ی سویق همراه با روغن زیتون موجب افزایش قوای جنسی، و مصرف آن با شکرِ سرخ باعث کاهش میل جنسی می­ شود. یا مصرف سویق با آب در بعضی افراد باعث جلوگیری از یبوست و در برخی دیگر موجب رفع اسهال می­شود.

کیفیت سویق ارتباط مستقیم با کیفیت فرآیند تولید آن دارد. برای بهره ­مند شدن از خواص دارویی و غذایی سویق ابتدا باید از سلامت مراحل تولید محصول اطمینان حاصل کنیم.

ما در شرکت رویای سلامت، به عنوان پیشگامِ تولید سویق ارگانیک، طی تعهدِ داده شده به معاونت غذا و داروی دانشگاه علوم پزشکی، عدم تراریخته بودن محصولات خود را تضمین کرده ایم. و پس از نمونه­ برداری­ های تصادفی و انجام آزمایش ­های مربوطه بهداشتی بودن محصولات تایید شده است.

علاوه بر این محصولات ارگانیک رویای سلامت به صورت داوطلبانه تحت کنترل شرکت بازرسی پارس گواه، نماینده­ ی انحصاری BCS آلمان بوده و پس از کنترل کیفی با توجه به پارامترهای سلامت، موفق به دریافت گواهینامه ارگانیک از این شرکت شده است.

بدین معنی که بذر گیاه مورد استفاده تراریخته نبوده، آبیاری گیاه با آب سالم صورت گرفته و در پروسه­ ی کِشت به هیچ عنوان از سم، کود و مواد شیمیایی استفاده نشده و همچنین فرآیند بسته­ بندی محصولات با رعایت کامل استانداردهای بهداشتی انجام پذیرفته­ است و هیچ­ گونه ماده نگه­دارنده ­ای در محصول به کار نرفته است.

لازم به ذکر است که عدم رعایت هرکدام از این آیتم ­ها به معنای ارگانیک نبودن سویق و در نتیجه تهی بودن سویق از خواص درمانی است؛ که متاسفانه نمونه­ های فراوانی از آن در بازار یافت می­شود. نمونه­ هایی که با آرد بی­ کیفیت یا آرد نانوایی و بدون هیچ نظارتی بر فرآیند کاشت بذر محصول تولید شده اند و در بازار با قیمت­ پایین در دسترس هستند.

شرکت رویای سلامت با وجود تحمل فشار و گاه ضررهای مالی تا به امروز از گاز نگه­دارنده اَزُت در محصولات سویق استفاده نکرده و ان­شاءالله همواره همین رویه را در پیش خواهد گرفت.

شما می توانید سویق های رویای سلامت اعم از سویق غلات سویق ترکیبی و سویق کودک را از فروشگاه اینترنتی رویای سلامت تهیه کنید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *