سلامت

روغن های گیاهی، دشمن سکته قلبی

روغن‌ها مهمترین مواد غذایی اند که باید نهایت دقت را در انتخاب آنها داشت زیرا عامل مهمی در سلامت قلب و عروق هستند، بهترین روغن‌، روغن‌ گیاهی است که از مواد سالم و طبیعی تهیه شده باشد، بهترین روغن‌ها عبارتند از: روغن زیتون طبیعی تصفیه نشده، روغن کنجد، روغن آفتابگردان، روغن ذرت، روغن پنبه دانه، روغن سویا و روغن هسته انگور. بهتر است روغن‌ها راحرارت ندهیم تا ویتامین‌های آن از بین نرود.

چربی‌های گیاهی اکثرا مایع و روانند و در سلامت انسانها نقش موثری ایفا می کنند، از روغن‌های گیاهی فقط روغن نارگیل است که اشباع شده و به صورت جامد است یکی از محاسن روغن گیاهی این است که در دیواره عروق  رسوب نمی‌کنند و موجب گرفتگی عروق نمی‌گردند.

همچنین نسبت به روغن های جامد در بدن ذخیره نمی‌شوند تا موجب حملات قلبی شوند، بر عکس انسان را از گرفتگی عروق مصون می‌دارند. عموما روغن گیاهی در دمای معمولی اتاق روان است، از طعم خوبی برخوردارمی‌باشد و غذا را خوشمزه و مطبوع می‌کند.

یکی از بهترین و با ارزش ترین روغن‌های گیاهی، روغن زیتون است که دارای اسیدهای چرب و بسیار با ارزش از قبیل امگا ۳ و … است، اسید موجود در روغن زیتون از رسوب آهن در جدار داخلی روده جلوگیری می‌کند.

روغن گیاهی

روغن گیاهی

 

بهترین روش استفاده از روغن گیاهی آن است که به هیچ وجه آن را حرارت ندهیم و بدترین نحوه ی استفاده از آن استفاده به صورت سرخ‌کردنی است. بهتر است از روغن گیاهی مطمئن و سالم استفاده کنیم زیرا چربی این روغن‌های اشباع‌شده نیست و در نتیجه در عروق رسوب نمی‌کند، این در حالی است که چربی‌های حیوانی به خاطر اشباع شدن و جذب سریع وارد خون می‌شوند و شخص را در صورتی که فعالیت فیزیکی مناسب نداشته باشد دچار کسالت و در نهایت گرفتگی عروق قلبی خواهد‌کرد و این امر مشکلات زیادی برای انسان به وجود خواهد آورد و چه بسا برای درمان آنها باید جراحی قلب انجام داد.

روغن گیاهی از جمله روغن زیتون روغن معجزه‌گر است این روغن عروق قلب را باز می‌کند و ناراحتی های کبدی رابهبود می‌بخشد، روغن کنجد بهترین روغن است برای باز کردن گرفتگی‌های قلب و عروق.

روغن گیاهی، رویای سلامت

از جمله روغن‌های گیاهی که خواص فراوانی دارد می توان به روغن سیاه‌دانه اشاره کرد که سبب رفع گرفتگی و درد عضلات می شود،این روغن باعث تقویت و رشد مو می‌شود، از ریزش مو و ابرو جلوگیری می کند، روغن سیاه دانه به دفع سنگ‌های ادراری، سوزش ادرار و مشکلات پروستات کمک می‌کند.

روغن گیاهی موثر دیگر روغن بابونه است که تاثیر آرام‌بخش زیادی روی سیستم عصبی و دستگاه گوارش داشته و به درمان بی‌خوابی کمک می‌کند، بابونه برای کسانی که درگیر آلرژی و آسم می‌باشند تاثیرگذار است، روغن بابونه تسکین دهنده سردرد، میگرن و در کل دردهای عصبی می‌باشد.

روغن گیاهی مفید دیگر که به ملکه روغن‌ها شهرت دارد روغن کنجد است، این روغن نرم کننده معده و روده است از ابتلای افراد به فشار خون جلوگیری می‌کند، این روغن به خاطر مقاوم بودن در برابر حرارت بهترین روغن سرخ کردنی برای سلامت قلب است، روغن کنجد سبب کاهش کلسترول خون می‌شود و روغنی است که می‌توان از آن چندین بار استفاده کرد بدون اینکه نگران بیماری باشید.

یکی دیگر از روغن گیاهی که شاید نام آن به گوش شما خورده باشد روغن گل بنفشه است، مالیدن روغن بنفشه بر روی سینه کودکان سبب کاهش سرفه‌های خشک آنها می‌شود، برای رفع سردرد توصیه می‌شود بر روی پیشانی مالیده شود، مالیدن این روغن گیاهی بر روی ناخن و پوست بسیار مفید است.

روغن‌های گیاهی تاثیر فراوانی بر روی پوست و شادابی و لطافت پوست دارد، برای اینکه پوستی مرطوب داشته باشید در فصل‌های سرد از روغن‌های زیتون، بنفشه و بادام تلخ استفاده کنید. همچنین استفاده از روغن‌هایی مثل کره بادام زمینی، همچنین خوردن مغز‌های آجیل و دانه‌های گیاهی برای پوست بسیار سودمند است وسبب تقویت سیستم ایمنی بدن می‌شود.

روغن مفید دیگر که استفاده زیادی از آن می‌شود روغن زیتون است که به سلطان روغن‌ها شهره است به این روغن مفید روغن زیبایی هم می‌گویند زیرا باعث افزایش خون رسانی به سلولهای پوست می‌شود و آن را‌ صاف و درخشان می‌کند، این روغن اثرات فراوانی در بدن دارد از جمله :رفع مشکلات گوارشی،با خوردن یک قاشق از آن در روز یبوست خود را برطرف کنید. آرام بخش و تقویت‌کننده پوست و مو، با مالیدن آن به بدن، به خصوص کف پا در فصل سرد سال گرما را به بدن خود هدیه دهید.

با استفاده از روغن گیاهی ناخن‌های خود را تقویت کنید، یکی از معیارهای سلامت جسم وضعیت ناخن‌ها می‌باشد ناخن هم باید مثل دیگر اعضای بدن منابع کافی از پروتئین، ویتامین و مواد‌معدنی داشته باشند تا از شکنندگی آنها جلوگیری شود، شما می‌توانید با استفاده از روغن گیاهی چون زیتون، بابونه و هسته انگور ناخن‌های خود را تقویت کنید.

از روغن‌های موثر و مفید دیگر می توان به روغن گل سرخ اشاره کرد این روغن باعث منظم شدن هورمون‌های بدن می‌شود، در درمان آسم، کم‌آبی و برخی عفونت‌ها اثرگذار است، ضد‌یبوست و آرام‌بخش است.

از دیگر روغن‌های گیاهی می‌توان به روغن سدر، روغن درخت چای، روغن درخت سرو، روغن پوست پرتقال، روغن هسته انار و انواع روغن گیاهی مفید و موثر نام برد که هر کدام از آنها نقش موثری در سلامت بدن دارند،از جمله تاثیرات مشترک روغن گیاهی میتوان به آرام‌بخش بودن،  تسکین‌دهنده ی درد، شاداب کننده‌ی پوست، ضد پیری، مرطوب کننده‌ی  پوست و هزاران خاصیت دیگر اشاره کرد.

سعی کنید با مصرف روغن‌های گیاهی و اضافه کردن آنها در سبد غذایی خود سلامت و آرامش خودتان و خانواده را تضمین کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.