تغذیه

رفتارهای مناسب در رژیم لاغری کدام است؟

راه های موثر در رژیم لاغری

یکی از بزرگترین دغدغه ها امروز چه مرد و چه زن و حتی بچه ها چاق نشدن و روی فرم ماندن است. از سال هزار و نهصد و پنجاه میلادی به بعد چاقی در افراد روندی رو به بالا داشته و تقریبا سیصد میلیون نفر در دنیا به آن دچار هستند. عوارض چاقی و اضافه وزن بسیار زیاد بوده و بیماری های مختلف نظیر بیماری های قلبی، فشار خون، مشکلات مفصلی و غیره از نتایج چاقی است. از همه مهمتر اینکه شخص چاق اعتماد به نفس خود را هم از دست داده و کم کم از معاشرت و حضور در جامعه گریزان می شود. با پیشرفت علم امروزه روش های بسیاری برای درمان چاقی های مفرط وجود دارند. اما در چاقی هایی که عملا اضافه وزن می باشند بهتر است سعی شود به کمک یک رژیم لاغری مناسب همراه با ورزش این مشکل رفع شود.

تغذیه مناسب

تغذیه مناسب

جالب است بدانید ورزش و رژیم لاغری به صورت تک تک به خوبی پاسخگو نیستند و بهترین حالت انجام هر دو به صورت همزمان است. باید دقت شود که ورزش باید مداوم و مستمر باشد و حداقل سه روز در هفته و با شدت حداقل متوسط انجام شود. هر ورزشی هم برای لاغر شدن به خوبی عمل نمی کند بلکه ورزش مناسب برای کاهش وزن از نوع هوازی هستند. از انواع این ورزش ها می توان به دوچرخه سواری، پیاده روی تند، اسکیت، طناب زدن، شنا، دویدن و غیره را نام برد. این نوع از ورزش ها باعث زیاد شدن ضربان قلب و بیشتر عرق کردن می شوند سبب می شوند اکسیژن به وسیله ی قلب به همه ی عضلات برسد. میزان ورزشی که انجام میدهید با شدت آن رابطه ی معکوس دارد. هرچقدر ورزش شدیدتر باشد مدت زمانی که آن را انجام میدهیم کمتر می شود و هر چقدر که ورزش سبک تر باشد باید تایم طولانی تری به آن مشغول بود.

تناسب اندام با رژیم لاغری

یکی از چیزهایی که به شدت سبب اضافه وزن می شود پرخوری و خوردن خوراکی های ناسالم  مضر و سرشار از شکر و روغن است. پس شخصی که قصد لاغری دارد باید از این مواد غذایی بپرهیزد و جایگزین آن ها خوراکی هایی با فیبر و پروتئین بالا مصرف کند. اما نکته ای که وجود دارد این است که فرد باید قبل از استفاده از رژیم لاغری به شرایط خود توجه کند به عنوان مثال تغذیه مادر و کودک متفاوت است و هر کدام باید با توجه به شرایطی که دارند به نکات مهم در تغذیه کودک و یا مثلا تغذیه بارداری توجه کنند. بعضی از افراد عموما از این ناراحت هستند که با وجودی که غذای کمتری مصرف می کنند اما با این حال چاق می شوند و یا اصلا کاهش وزن ندارند. علت این است که بدن انسان همواره در حال ذخیره سازی چربی برای روز مبادا است. هنگامی که شخص به خود گرسنگی می دهد و چیزی نمی خورد بدن این پیام را دریافت می کند که غذا کم است و در نتیجه به ذخیره ی هرچه بیشتر چربی و قند می پردازد. همین امر سبب میشود شخص وزن کم نکند. راه حل این مشکل این است که در هنگام رژیم فرد باید سه وعده غذای اصلی و دست کم دو میان وعده داشته باشد اما میزان غذایی که در هر یک از این وعده ها مصرف می کند باید کم اما سرشار از ویتامین و مواد معدنی و پروتئین باشد.

نکات مهم در رژیم لاغری

از موادی که در هنگام رژیم لاغری باید حتما در برنامه جای داشته باشد پروتئین ها هستند که برای ساخت ماهیچه ها به آنها نیاز داریم. در مصرف کربوهیدرات ها که شامل نان، برنج، سیب زمینی، ماکارونی و غیره هم می شوند هم باید دقت لازم را اعمال کرد و تنها به مقدار کمی مورد مصرف قرار بگیرند. چرا که مصرف زیاد کربوهیدرات چاقی شکمی را در پی دارد.

یکی از عوامل چاقی که دانشمندان کشف کرده اند نداشتن خواب کافی است. هنگامی که شما در شبانه روز خواب مناسب و کافی نداشته باشید ژن های مسئول چاقی فعال می شوند و سبب بالا رفتن وزن می شوند. علاوه بر این ها دقت به کالری مصرفی و مصرف به اندازه ی آن می تواند در لاغری نقش بسزایی داشته باشد. معمولا میزان کالری هر فرد با فرد دیگر متفاوت است و این تفاوت ناشی از مرد یا زن بودن فرد، ورزشکار بودن یا نبودن، میزان اضافه وزنی که دارد و خیلی از عوامل دیگر می باشد.

جویدن غذا هم امری مهم در رژیم لاغری محسوب می شود. هنگامی که غذا در حال جویده شدن در دهان است ، رشته های عصبی موجود در دهان برای مغز پیام ارسال می کنند. مغز این پیام را دریافت کرده و بازخورد ان که پیام سیر شدن است را برای بدن ارسال می کند. هر قدر که مدت زمان جویدن لقمه طولانی تر باشد بدیهی است که پیام سیری زودتر رسیده . شخص احساس گرسنگی ندارد.

سویق لاغری

سویق لاغری

یکی دیگر از موادی که به کاهش اشتها کمک می کند و در نهایت باعث لاغری در افراد می شود استفاده از سویق است. سویق به حبوبات آسیاب شده و سپس تفت داده شده و یا برعکس این کار، گفته میشود که از مواد خوراکی ارزشمند و مفید تشکیل شده است. سویق ها از مواد اولیه ی مختلفی درست می شوند و در نتیجه خاصیت آن ها هم با هم فرق می کند. سویق لاغری ترکیبی از سویق جو، خرفه، انگور فرنگی و غیره می باشد که با کم کردن اشتهای فرد و ایجاد سیری کاذب به کاهش وزن کمک شایانی می کنند. روش استفاده هم به ین شکل است که پیش از خوردن غذا حدودا دو تا سه قاشق چایخوری از آن را بدون استفاده از مایعات باید خورده شود. سویق را  برای لاغری عموما دو تا سه وعده در شبانه روز باید مصرف کرد و دوره ی کامل آن 40 روزه است. هرچند که تنها چند روز بعد از مصرف تاثیرات آن خودش را نشان می دهد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.