تغذیه

تغذیه صحیح کودکان چگونه باید باشد؟

سویق و تغذیه ی کودک

سویق یکی از فراورده های خوراکی سرشار از فایده ای است که حتما باید در برنامه ی غذایی همه ی افراد اعم از کوچک و بزرگ و پیر و جوان گنجانده شود. سویق ها در نوع های مختلفی ارائه می شوند که تفاوت آن ها با یکدیگر در نوع مواد تشکیل دهنده شان است. از انواع سویق ها می توان به سویق جو، سویق گندم، سویق عدس، سویق کودک و غیره را نام برد. یکی از مدل های سویق که بسیار مورد توجه قرار گرفته است سویق کودک است که منحصرا برای تغذیه ی کودک مورد استفاده قرار می گیرد و در رشد و تامین مواد غذایی برای بدن کودک نقش بسزایی دارد.

همیشه یکی از دل مشغولی های اکثر قریب به اتفاق مادران پایین بودن اشتها، کم غذا خوردن و بد غذا خوردن فرزندانشان است. آن ها همواره در پی راه حلی هستند تا بتوانند به نوعی غذا، خصوصا غذایی که ارزش مواد مغذی آن بالا است  را به کودکان خود بدهند. سویق کودک از موادی مانند سویق گندم، جو، عدس، نخود و سنجد و غیره تشکیل شده است و یک خوراکی نیرو بخش برای بچه ها محسوب می شود.

تغذیه ی کودک در روایات

سویق ها یکی از مواد غذایی ای هستند که بسیار به وسیله ی امامان و بزرگان دین ما و همچنین در روایات اسلامی سفارش به مصرف آن شده است. هر سویق بسته به مواد تشکیل دهنده ش ویژگی خاصی دارد اما اگر بتوان یک خاصیت کلی برای همه ی آن ها در نظر گرفت آن بالا بردن قوای عمومی بدن است. نام عربی آن صویق و در فارسی قدیم آن را پست می گفتند.

معمولا کودکان در حال رشد و نمو هستند و برای این رشد کردن به مواد غذایی نیاز دارند که  احتیاجات آن ها را برطرف کند. هرچه سن کودک بیشتر می شود نیاز بدنش به مواد غذایی هم بالاتر می رود که در این رابطه سویق ها می توانند راهگشا باشند. سویق مخصوص تغذیه ی کودک را می توان پس از اتمام ماه ششم از بدو تولد کودک برای وی مورد استفاده قرار داد.  این ماده ارزش غذایی بالایی داشته و به راحتی بیشتر نیازهای بدن کودک به ویتامین ها و مواد معدنی، املاح، فیبر و اسیدهای آمینه را مرتفع می کند.

سویق عموما دارای طبع گرم است. برای تهیه ی سویق دو راه وجود دارد. راه اول این است که در ابتدای امر دانه های مورد نظر را به وسیله ی یک آسیاب نرم و آسیاب می کنند و سپس آن را تفت مختصری می دهند. اما در مدل دوم که برعکس مدل اول هم هست اول دانه ها را تفت مختصری می دهد و سپس اقدام به آسیاب کردن آنها می کنند. البته نوعی از سویق که منحصرا برای بچه ها طراحی شده و به تولید رسیده است دارای مواد تشکیل دهنده ی بسیار ریز است و ویژگی مهم آن قابلیت انحلال پذیری زیاد آن است.

سویق کودک

سویق کودک

بهترین سویق ها در تغذیه ی کودک

سویق های تولیدی شرکت رویا سلامت تماما سالم و ارگانیک بوده و از بهترین مواد اولیه در تولید آنها بهره گرفته می شود. مصرف این ماده ی ارگانیک سبب می شود استخوان ها بسیار قوی شده و همچنین نیازهای عضلات را به بهترین نحو تامین می کند و باعث گوشت گرفتن بچه بدون اینکه سبب تجمع چربی شود می شود و در نهایت سالم بودن کودک را ضمانت می‌کند.

سویق های مخصوص کودکان را برای این که از نظر طعم و مزه خوشایند باشند و کودک به خوردن آن ها تمایل پیدا کند را با شکر قهوه ای ترکیب می کنند. علاوه بر این از پنج ماده ی اصلی دیگر هم در ساخت سویق کودک بهره گرفته می شود که این مواد عبارت هستند از: جو، عدس، نخود، سنجد و گندم. اگر می خواهید سویق را با خیالی راحت و بدون دغدغه از سلامت و طبیعی بودن محصول به فرزند خود بدهید حتما به علامت استاندارد و مجوز وزارت بهداشت آن توجه کنید. از مهم ترین ویژگی های سویق برای کودک می توانیم به قوی کردن سیستم بدنی کودک، از بین بردن یبوست و پیشگیری از ابتلا به آن، بهبود بخشیدن به عملکرد حافظه، مستحکم کردن استخوان ها و رشد بهتر آن ها و نیز جایگزینی با سرلاک که ماده ای شرکتی و سرشار از مواد نگهدارنده است اشاره کنیم.

چگونگی مصرف سویق برای تغذیه ی کودک

همانطور که گفته شد سویق برای کودکانی شش ماه آن ها به انتها رسیده است مناسب است و در سن های پایین تر به هیچ عنوان توصیه نمی شود. برای درست کردن سویق لازم است که آن را با یک مایع ترکیب کنیم و به کودک بخورانیم. برای نمونه می توان از شیر گرم یا آب ولرم بهره گرفت. به جز این می توان مقداری از سویق را با فرنی کودک مخلوط کرده و به او بدهیم یا آن را به عنوان آرد در نظر گرفته و با کمک شیره ی خرما یا انگور یا توت و یا مخلوطی از این سه شیره و یا عسل حلوای سویق درست کرده و به کودک بدهیم. علاوه بر این سویق را می توان در غذاهای کودک هم به کار برد، برای نمونه آن را روی سوپ بچه بریزید و یا با خورشی که قرار است به او بدهیم مخلوط کنید. میزان لازم برای سویق عموما سه قاشق غذاخوری است و باید در هر سه وعده ی غذا به کودک خورانده شود. عموما نحوه ی درست کردن سویق به سلیقه ی غذایی فرزند شما بر می گردد و بهتر است نوعی را که بیشتر مورد پسند وی است و آن را بهتر می خورد درست کنید.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.